18. 2. 2019

Po požáru jsou bez domova

Požár bytu v domě na českolipském sídlišti Slovanka způsobila nepozornost, škody jdou do statisíců.

Česká Lípa – Zničený domov a u něj, na sazemi zčernalé chodbě, muži, kteří začínají kontrolovat rozvody a uklízet.
Hovoří o svíčce a lidské neopatrnosti. Obraz zkázy v bytě v ulici Antonína Sovy v České Lípě byl dílem okamžiku.
Požár bytu, kde sama žila starší žena, lidé hlásili na tísňovou linku 112 v sobotu v 6:28 hodin ráno. K plamenům vyjelo ihned sedm cisteren, výšková technika i autobus hasičů.
„Zabránit šíření požáru se hasičům podařilo během jedné hodiny. Hasili uvnitř bytu i z venku z obou stran panelového domu. Pro rychlý odvod kouře nasadili přetlakovou ventilaci,“ informovala mluvčí profesionálních hasičů Pavlína Bílková. „Příčinou požáru bylo neopatrné zacházení s otevřeným ohněm, odhadovaná výše škody je zatím v šetření,“ sdělila.
Jak mluvčí upřesnila, oheň zasáhl velkou část bytu ve třetím podlaží a zcela zničil vybavení ložnice a chodby.
Hasiči v silně zakouřeném prostoru zasahovali v dýchací technice a uvnitř bytu nalezli seniorku, kterou vyvedli z domu a předali do péče zdravotníků. Celkem bylo z domu evakuováno osm lidí.
„Zdravotnická záchranná služba odvezla do nemocnice šest z nich, protože se nadýchali zplodin hoření. Aby ostatní lidé nestáli v zimě venku, k dispozici jim byl přistaven náš evakuační autobus,“ přiblížila Bílková.
„My to teď začínáme dávat dohromady. Kontrolujeme rozvody, instalace. Postižený byt teď vyklízejí příbuzní staré paní a také zaměstnanci firmy na svoz odpadu,“ řekl v sobotu po poledni domovník Zdeněk Hlávka, který se teprve vzpamatovával z šoku.
Při neštěstí se nikdo vážněji nezranil. „Až na jednoho jsou už všichni z nemocnice propuštěni. Popálen nebyl žádný z nich,“ potvrdila starostka města Jitka Volfová, která si stav postižených ověřila u ředitele nemocnice.

„Paní, u které požár začal, náhradní bydlení nevyužila, postarala se o ni její rodina,“ dodala Volfová. Jak odhaduje, v nouzovém ubytování lidé ze Slovanky zůstanou asi tři dny. „Někteří nemají kam jít, a v tuto chvíli kontaktujeme ještě jedince, kteří v době požáru nebyli doma.“ Volfová také v sobotu jednala s ředitelkou úřadu práce a domlouvala pro obyvatele domu okamžitou pomoc v hmotné nouzi. „Jsme dohodnuti, že za lidmi úředníci přijedou, pomohou vyplnit formuláře a příspěvek zajistí,“ řekla Volfová.
Za její pomoc neskrýval vděčnost tamní předseda sdružení vlastníků bytových jednotek Rudolf Hofman.
„Paní starostka sem k nám přijela, zajímala se o postižené obyvatele, zprostředkovala pomoc s náhradním ubytováním a svou autoritou nám pomohla zajistit kontejner na odpad z místa požáru, protože mně u firmy řekli, že si mám zavolat až v pondělí,“ popsal Hofman.
Podle jeho odhadu může být škoda na majetku sdružení asi 1,5 milionu korun. V bytě, kde požár vypukl, pak zhruba 600 tisíc korun. „Musíme udělat nové stoupačky, nová okna, opravit zateplení a fasádu, ale nyní je nejnutnější zajistit odborné revize přípojek plynu, elektřiny a vody, aby se do většiny bytů mohli lidé vrátit co nejdříve,“ vypočetl Hofman. „Sousedé své byty opustili a jsou v náhradním ubytování v Poslově Mlýně ve Starých Splavech. Odvezli tam jednotlivce i rodiny s dětmi,“ doplnil.
Dům měl novou fasádu, rekonstrukcí prošel teprve před čtyřmi roky. Ohněm zničený byt údajně nebyl pojištěn.

„My to teď začínáme dávat dohromady. Kontrolujeme rozvody, instalace. Postižený byt teď vyklízejí příbuzní staré paní.“