ČESKOLIPSKÝ DENÍK (17. 3. 2018): Ralsko čekají další demolice. Na vyčištění areálu by měl přispět stát

22. 3. 2018

ČESKOLIPSKÝ DENÍK (17. 3. 2018): Ralsko čekají další demolice. Na vyčištění areálu by měl přispět stát

Na začátku týdne dorazila na Českolipsko vládní návštěva v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Jednou ze zastávek byl bývalý vojenský prostor Ralsko.

Rány, které rozlehlé, převážně přírodní lokalitě nadělal pobyt sovětských vojáků, se snaží Liberecký kraj postupně hojit. Od představitelů vlády na to obdržel příslib uvolnění až sta milionů korun v příštím roce. Peníze by měl kraj investovat do likvidace budov, které v oblasti zůstaly. V současnosti se v celém areálu nachází stále přes 170 staveb v různém stádiu rozkladu a tím i nebezpečnosti.

Příspěvek by podle slov zástupců vlády v demisi mělo umožnit otevření dotačního programu na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách také pro kraje. V současnosti je ve vládním fondu na zmíněné demolice 100 milionů korun, vláda ho chce navýšit na 350 milionů. „Zvedá se výběr DPH, myslím si, že by to bylo možné,“ řekl při té příležitosti Babiš.

Co potom s tím? „Z těch 350 milionů by 100 milionů korun mělo jít na bourání přímo v bývalém vojenském prostoru Ralsko, což považuji za významný posun. Když budeme mít na demolice více peněz, můžeme je samozřejmě urychlit a přiblížit se tak ke stavu, kdy bude území čisté a bezpečné,“ uvedla náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitka Volfová. Podle ní se poté hejtmanství konečně může soustředit na to, co bude s prostorem dál.

 

Více ZDE,

zpět na seznam

ARCHIV médii naleznete zde.

Zpracovávám...