Liberecký deník (1. 8. 2018): Zákaz nerespektují. Trampové zapálili v lese 40 čajových svíček

1. 8. 2018

Českolipsko – Zákaz rozdělávání ohně platí v Libereckém kraji už od čtvrtka, přesto výjezdů hasičů neubylo. Nových míst s vysokým rizikem požárů dál přibývá.
Liberecký kraj na doporučení bezpečnostní rady vyhlásil na území Českolipska zvýšené nebezpečí vzniku požárů. Pro lidi to například znamená zákaz rozdělávání ohně či odhazování hořících a doutnajících předmětů ve volné přírodě. „Dejte pozor i na nedopalky cigaret. Nerozdělávejte oheň ani před domem, také zahrada může být považována za volnou přírodu,“ upozorňuje statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. Zakázány jsou také ohňostroje nebo lampionové pochody. I přes platný zákaz zasahovali hasiči stejně často jako obvykle.
„Od čtvrtka jsme měli celkem deset výjezdů k požárům v přírodním prostředí,“ říká mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Nebezpečí by přitom často mohl zabránit i zdravý rozum. „Tři dospělí zapálili kolem skalní vyhlídky v lese u Dubé 40 čajových svíček. Chtěli tam přespat. K požáru stačilo málo,“ popisuje mluvčí událost. K požáru lesa u Stráže pod Ralskem vyjížděly v noci na úterý tři jednotky hasičů, oheň se podařilo uhasit ještě během noci. Vysoké riziko vzniku požáru nehrozí od dneška jen na sever od Prahy. Podle hydrometeorologického ústavu platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení už i na jižní Moravě a Olomoucku.

„Od čtvrtka jsme měli celkem deset výjezdů k požárům v přírodě.“

Region vydání: Severní Čechy