Českolipský deník (19. 11. 2018): Kounicův dům se rozpadá

20. 11. 2018

Českolipský deník (19. 11. 2018): Kounicův dům se rozpadá

 

Bez střechy je už tři a půl roku a zdi Kounicova domu stále drží. Podle nového statického posudku už tomu tak dlouho být nemusí.

 

Česká Lípa – Co vidí každý, kdo jde kolem, už ví město oficiálně: vyhořelá barokní památka potřebuje alespoň provizorní zakrytí. Jinak spadne.

 

Posudek pro město zpracoval statik David Mareček. Potvrdil, že je budova v kritickém stavu a pokud nedostane novou střechu, mohly by se vlivem další zimy začít do přízemí propadat stropní klenby. Doslova na spadnutí jsou také části obvodového zdiva ve druhém patře.

 

„Ohroženy jsou i sousedící domy čp. 65, 99 a 1739, ale především je ohrožena bezpečnost a zdraví osob pohybujících se v okolí budovy,“ přetlumočil stanovisko statika mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

 

NEJSOU FIRMY

 

Mareček navrhl celou řadu záchranných opatření od podepření kleneb přes vyklizení sutě a provizorní zabednění oken až po vybourání a nové vyzdění koruny domu a provizorní zastřešení. „Problém je, že volné kapacity stavebních firem jsou téměř nulové,“ sdělil odcházející místostarosta Juraj Raninec (ODS) s tím, že odbor rozvoje majetku a investic přesto provede průzkum trhu a osloví několik stavebních firem. „Sdělíme jim rozsah prací a požádáme je, zda je některá z nich schopna v krátkém termínu provést nutné stavební úpravy,“ dodal Raninec.

 

Nabízí se otázka, proč to muselo zajít tak daleko. O různých výmluvách původního majitele, Sdružení sportovních svazů České republiky (SSS), proč nemůže zajistit alespoň základní zajištění domu, už Deník psal několikrát. I přes výtky a nařízení stavebního úřadu se dva roky po požáru nedělo vůbec nic.

 

Pak svaz nabídl městu odkup domu a rozjela se licitace o ceně. Podle znaleckého odhadu SSS byla v létě roku 2016 cena domu 15,5 milionu korun.

 

„Vzhledem ke všem známým okolnostem se však domnívám, že ani tato cena není pro naši dohodu reálná,“ napsal tehdy v dopise starostce Romaně Žatecké předseda SSS Zdeněk Ertl.

 

Konkrétnější nabídky padly následně, nejdřív necelých sedm milionů korun, pak o dva méně. I to se zastupitelstvu zdálo příliš a usnesli se, že nabídnou 1,9 milionu. Svaz nabídku přijal a 30. srpna 2018 získala Česká Lípa objekt do vlastnictví.

 

1236 dní po požáru, po kterém z velké části zbyly jen fortelné zdi někdejšího úřednického sídla a znak rodu Kouniců.

 

Končící vedení města se na posledním zastupitelstvu 5. září neúspěšně pokusilo prosadit návrh, aby se napevno určila budoucí náplň Kounicova domu. Podle předloženého znění měl v objektu po rekonstrukci sídlit Dům dětí a mládeže Libertin.

 

„Zastupitelé nebyli schopni přijmout ke Kounicovu domu žádné stanovisko a raději politikařili,“ uvedla odcházející starostka Romana Žatecká (ČSSD) s tím, že zodpovědnost za současný stav padá i na jejich vrub.

 

Rozhodnutí o budoucnosti stavby tak bude na nové koalici. Obměněné zastupitelstvo poprvé zasedne ve středu 21. listopadu. „Pokud budeme navoleni do vedení města, tak to bude jedna z prvních věcí k řešení. Souhlasím s názorem, že objekt je potřeba dát dohromady,“ podotkla Jitka Volfová (ANO), podle koaliční smlouvy budoucí starostka města.

Region vydání: Severní Čechy

 
 
zpět na seznam

ARCHIV médii naleznete zde.

Zpracovávám...