Mladá fronta DNES (19. 11. 2018): Lidé si stěžují, v Lípě pojede méně autobusů

20. 11. 2018

Mladá fronta DNES (19. 11. 2018): Lidé si stěžují, v Lípě pojede méně autobusů

 

ČESKÁ LÍPA S prosincovým novým jízdním řádem skončí bez náhrady páteřní linka MHD v České Lípě. Spoj 201, který vozil cestující mezi sídlištěm Lada, centrem města a Svárovem, vyjede naposledy 8. prosince. Kromě toho se zruší některé málo využívané ranní a noční autobusy. O zimních a jarních prázdninách už také nebudou jezdit školní autobusy, protože byly málo využívané.

 

U některých spojů se posunou časy odjezdů o pár minut kvůli lepší návaznosti na vlaky nebo kvůli současnému zpožďování. Platí to zejména pro linku 218 z Vítkova a Dobranova nebo pro linku 203 z Dubice. O pět minut dřív bude ráno odjíždět linka 207 z Okřešic, protože kvůli nastupování většího počtu školáků na trase nabírá autobus často zpoždění.

 

„Úpravy vyplynuly z důkladné analýzy, jak jsou jednotlivé spoje ze strany cestujících využívány, případně jaké mají cestující k dispozici alternativní spoje,“ sdělil mluvčí českolipské radnice Václav Šámal. Změny schválilo ještě bývalé zastupitelstvo. Redukce spojů představuje 8 procent celkového objemu. Přepočteno na kilometry tak autobusy nově najezdí o 96 tisíc kilometrů ročně méně. Teď vykazují ročně přibližně jeden milion kilometrů.

 

Zrušení linky 201 někteří obyvatelé Lípy kritizují. „Je to jediný autobus, který nás a naše děti ze speciální školy Pod Holým vrchem dopravuje na sídliště Lada,“ uvedla na sociální síti například Martina Matysová. Dopravní klub Česká Lípa zase kritizuje, že některé večerní spoje, které se mají od 9. prosince zrušit, navazují na příjezdy večerních vlaků.

 

„O chystaných změnách víme a snažíme se situaci prověřit. Nové vedení města ale ještě nebylo zvoleno. Důvodem změn mají být údajné úspory ve financích. Musíme zjistit, jaké úspory to mají reálně být. Změny a úspory jsou na místě, pokud mají svůj účel. Pokud se ale dělají na úkor občanů České Lípy, je to špatně. Budeme se tím zabývat,“ uvedla budoucí starostka České Lípy Jitka Volfová.

Region vydání: Mladá fronta DNES - liberecký kraj

 
 
zpět na seznam

ARCHIV médii naleznete zde.

Zpracovávám...