genusplus.cz (27. 11. 2018): Krajský rozpočet bude opět přebytkový, přímé investice činí bezmála 310 milionů

30. 11. 2018

genusplus.cz (27. 11. 2018): Krajský rozpočet bude opět přebytkový, přímé investice činí bezmála 310 milionů

Liberecký kraj dá v příštím roce víc peněz na investice i do zajištění veřejné dopravy. Právě schválený krajský rozpočet počítá s příjmy 3,384 miliardy korun, výdaje by měly být o 97 milionů nižší. Rozdíl mezi příjmy a výdaji chce kraj opět využít na splátku úvěrů a zbytek přebytku se bude přerozdělovat v lednu a nejspíše v dubnu, až bude hotov závěrečný účet. Na letošní rok počítal kraj s příjmy 3,133 miliardy korun, během roku se ale díky dotacím zvýšily bezmála na osm miliard korun.

Na investice je v rozpočtu 684 milionů, počítá s přímými investicemi téměř za 310 milionů korun. Dalších více než 300 milionů korun je připraveno na spolufinancování projektů, na něž kraj získal evropské či státní dotace. Do vybavení svých organizací dá kraj dalších 73 milionů korun. Prostředky na modernizaci vybavení krajských organizací kraj navýšili o 33 milionů korun. Víc peněz dostane záchranná služba, ale i krajská knihovna, muzea a galerie nebo školy.
Pokračovat budou také investiční projekty spolufinancované z Evropské unie s finančním podílem kraje. K nejvýznamnějším akcím patří rekonstrukce silnic, například z Turnova nebo z Mimoně na hranice se Středočeským krajem. "Prioritou je dokončení Center odborného vzdělávání, která kraj v letošním a příštím roce vyjdou na více než 600 milionů korun. Pokračovat bude i rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci za více než 120 milionů korun a čekají nás i další transformace sociálních zařízení," dodala Volfová.
Už na letošní rok schválili zastupitelé přebytkový rozpočet s příjmy 3,133 miliardy korun, výdaje měly být o 97 milionů nižší. Nakonec ale podle předběžných informací už rozpočet dosáhl téměř osmi miliard korun. Je to díky dotacím pro školství a sociální služby a také díky evropským a státním dotacím. V letošním roce počítal schválený rozpočet s investicemi zhruba za půl miliardy korun, aktuálně už ale přesáhly 920 milionů.

zpět na seznam

ARCHIV médii naleznete zde.

Zpracovávám...