Liberecký deník (2. 1. 2019): Liberecký kraj investuje do silnic, města do škol

2. 1. 2019

Liberecký deník (2. 1. 2019): Liberecký kraj investuje do silnic, města do škol

Kam bude v roce 2019 proudit nejvíc peněz z krajského a městských rozpočtů?
Liberec – Rok 2019? Kraj chce investovat do silnic, Liberec do škol, Česká Lípa do divadla a Jablonec zase do své nemocnice. V rozpočtech jsou připraveny stovky milionů korun.
Masivní investice do opravy silnic chystá i v příštím roce vedení Libereckého kraje.
„Krajská rada odsouhlasila v návrhu rozpočtu na rok 2019 na rekonstrukce krajských silnic částku 100 milionů korun s tím, že v průběhu roku se předpokládá její navýšení minimálně na 300 milionů,“ uvedla již loni náměstkyně hejtmana pro ekonomiku Jitka Volfová.
O získání dalších peněz bude kraj usilovat zejména u Státního fondu dopravní infrastruktury a Integrovaného regionálního operačního programu, v rámci kterého kraj plánuje zahájení rekonstrukcí páteřních silnic z Mimoně do Ralska, Turnova do Příšovic a mezi Českou Lípou a Dobranovem. Celkem by měl kraj investovat do těchto úseků přes 600 milionů.

LIBEREC OPRAVÍ ŠKOLY I SILNICE

Téměř 50 milionů půjde letos na opravy a částečné rekonstrukce libereckých škol a školek. Kvůli stavebním pracím muselo loni město přestěhovat školu na náměstí Míru se 360 dětmi. Žáci se do opravené budovy vrátí v novém školním roce. Rekonstrukce čeká i ZŠ 5. května nebo ZŠ Kaplického.
Opravy se dočká také budova Šaldova divadla z roku 1883. Na výměnu topení a vzduchotechniky je plánováno 28 milionů.
Liberecký magistrát chce investovat rovněž do oprav svých bytových domů a sociálních zařízení. Nezapomíná se ani na sport. Dvacet milionů je v rozpočtu připraveno na projekt rekonstrukce plaveckého bazénu, osm milionů na zastřešení tribuny stadionu FC Slovan. „Jedná se o výčet akcí, na které máme zažádány peníze v rozpočtu na rok 2019. Ten však ještě není schválen,“ poznamenala mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová. Město počítá také s opravami chodníků, plynovodů a vodovodní sítě například v ulicích Herbenova, Londýnská, Klostermannova či Borový vrch. V plánu je zahrnuta také nová komunikace v rámci chystaného autobusového terminálu Sever.
„Plán sdružených investičních akcí počítá s celkovými rozpočtovými náklady ve výši 58 milionů korun, přičemž se předpokládá příspěvek od vlastníků technické infrastruktury na opravy povrchů komunikací zhruba ve výši 10 milionů korun,“ upozornila Kodymová.

JABLONEC: NOVINKY V NEMOCNICI A MUZEU

Rok 2019 bude rokem velkých premiér pro Jablonec nad Nisou. Otevřít se tu má nový pětipodlažní pavilon nemocnice za 150 milionů. Nové oddělení intenzivní péče (ARO a JIP) nabídne moderní, takzvaný boxový systém. „Zajištěn tak bude lepší komfort a soukromí pacientů i jejich příbuzných,“ uvedl pro Deník primář ARO Martin Bartoň. Stavbu za zhruba 150 milionů kompletně financuje město Jablonec nad Nisou, které je zřizovatelem nemocnice.
Dokončena by měla být i přístavba jabloneckého Muzea skla a bižuterie ve tvaru skleněného šatonu.

ČESKÁ LÍPA CHCE KRÁSNÉ DIVADLO

V České Lípě spolkne zřejmě nejvíce peněz z rozpočtu města rekonstrukce Jiráskova divadla.
Celková částka představuje zhruba 120 milionů korun. „Půjde o kompletní rekonstrukci tak, aby divadlo vyhovovalo současnému stylu a novým trendům a mohla se tu uskutečňovat i větší představení. Divadlo si to po tolika letech zaslouží,“ řekla krajská radní a starostka České Lípy Jitka Volfová. S pracemi se začne ale nejdříve v roce 2020. O tom, jakou částku uvolní město letos, rozhodne zastupitelstvo. Další větší investice by podle Volfové měly jít do rekonstrukce historické památky Kounicův dům a do archeologického průzkumu Škroupova náměstí, které by se mělo v budoucnu proměnit v kulturní a oddechovou zónu. „Rádi bychom investovali i do koupaliště,“ doplnila Volfová.

DOKONČÍ HOROLEZECKÉ MUZEUM ČI BURK

Několik novinek čeká Liberecký kraj v příštím roce i z pohledu kulturních památek. V Pěnčíně na Jablonecku by chtěli dokončit takzvaný Burk, sídlo legendárního doktora Kittela. Na podzim by pak
měla skončit rekonstrukce zámku v Doksech za téměř 50 milionů. V Turnově se má otevřít přístavba muzea s horolezeckou expozicí. Přišla na 40 milionů a půjde o jedinou podobnou expozici skalního lezení v Čechách, vybudovanou s pomocí dotací. Největší investiční akcí v rozpočtu města Turnova je však stavba Alzheimerova centra za 22 milionů.

„Krajská rada odsouhlasila v návrhu rozpočtu na rok 2019 na opravy krajských silnic částku 100 milionů korun. Ta má ještě narůst.“

Region vydání: Severní Čechy