Českolipský deník (29. 1. 2019): Lékaři operují v novém

30. 1. 2019

Českolipský deník (29. 1. 2019): Lékaři operují v novém

Nemocnice s poliklinikou v České Lípě završila komplexní obnovu svých sálů pro operace.
Česká Lípa – Operační sály v českolipské nemocnici prošly modernizací, jaká nemá obdoby. Náklady na obnovu klíčového pracoviště nemocnice se vyšplhaly k téměř 40 milionům korun, které nemocnice uhradila převážně ze získané evropské dotace. Cílem celého projektu bylo usnadnění práce zdravotníků a zajištění komfortu a moderního vybavení pro standardní i náročnější operativu. „Z reakcí celého personálu usuzuji, že se to podařilo,“ prohlásil generální ředitel českolipské nemocnice Pavel Marek.
Právě dokončené proměně předcházela oprava systému vzduchotechniky a instalace nových klimatizačních jednotek. Klimatizace operačních sálů už řadu let selhávala, byla přežitá a hlavně v zimě s ní měl personál velké problémy. Nyní zvyšuje komfort nejen zdravotníků, ale i pacientů.
Na operačních sálech jsou tři nové operační stoly, na kterých se pacientům lépe leží. Dva z nich jsou mobilní, jeden je určen pro urologickou a druhý pro ortopedickou operativu. Třetí stůl pro uložení operovaného pacienta je určen pro chirurgické operace. „Sály nově disponují čtyřmi operačními lampami, jedna z nich je speciální tříramenná a obsahuje hlavní světlo, vedlejší světlo a rameno určené pro asistenční monitor laparoskopické věže,“ řekla mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová. Nechybí motorový systém pro traumatologickou operativu – jeden pro operaci malých kloubů, další dva pro běžné ortopedické operace.

Všude je nové vybavení z nerezu, které zahrnuje infuzní stojany, skříně, vozíky, hydraulický stolek na nástroje, chirurgické otočné židličky a další. Inovací prošly také samotné nástroje.
Lékaři a sálové sestry teď používají k operování přes 70 moderních operačních sad nástrojů.
Na oddělení Centrální sterilizace, bez níž by operace nebyly možné, je pak nově velkokapacitní mycí automat, dále plazmový sterilizátor a ultrazvuková čistička s proplachem dutin. Přímo na sálech přibyl rovněž malý mycí automat.
Z téměř devítimilionového příplatku Libereckého kraje pak nemocnice pořídila laparoskopickou věž určenou pro chirurgy včetně modulu pro operace jater. „Za velkou výhodu pokládám, že zde máme další monitor, který je otočný, a při laparoskopických operacích se tak nemusíme tísnit jen u jednoho monitoru, jen na jedné pozici,“ komentoval novinky zástupce primáře chirurgie Miloš Kadlec. „S novou technikou se rozšiřují možnosti a spektrum výkonů pro naše pacienty,“ podotkl Kadlec.
Podle statutární náměstkyně hejtmana a starostky České Lípy Jitky Volfové hodlá Liberecký kraj i nadále pokračovat v trendu vylepšování „své“ nemocnice. „Uvědomujeme si nezbytnost zajištění kvalitní péče pro občany, proto je i město připraveno pomoci, a to na konkrétní projekt,“ řekla Volfová, která je i členkou dozorčí rady nemocnice.

„Sály nově disponují čtyřmi operačními lampami, přičemž jedna z nich je speciální tříramenná.“

Region vydání: Severní Čechy