denik.cz (2. 3. 2019): Českolipští zastupitelé schválili dotační programy. Nejvíce dostanou sportovci

5. 3. 2019

denik.cz (2. 3. 2019): Českolipští zastupitelé schválili dotační programy. Nejvíce dostanou sportovci

Česká Lípa – Sportovci, umělci, lidé ze sociálních a zdravotních služeb, ale i učitelé, památkáři, ochránci životního prostředí nebo turisté se podělí

o miliony korun z deseti dotačních programů, které schválili zastupitelé České Lípy. Jednotlivci, organizace, spolky a kluby musí požádat radnici o peníze na své nápady, projekty a činnost do 18. dubna. Úspěšným z nich by pak peníze měly přijít v červnu.
„Většinu programů jsme schválili ve stejné formě jako v loňském roce. Jsem přesvědčena, že žadatelé budou ve velké míře uspokojeni,“ prohlásila starostka města Jitka Volfová. Radní se při určování částek pro jednotlivé dotace řídili dřívějším zájmem veřejnosti. Nejvíce peněz je vyčleněno na oblast sportu, na podporu registrovaných sociálních služeb a zdravotních služeb.
„Do pěti kategorií ve sportu půjde 13 milionů korun, o 2,5 milionu více než loni. Nejvíce peněz je tradičně připraveno pro podporu mládežnických klubů,“ uvedla Volfová. Jak poznamenala, po zkušenostech zastupitelé zařadili do programu pro sport i novou kategorii na podporu výrazné reprezentace sportovních kolektivů dospělých.
O něco méně než sport dostane sféra registrovaných sociálních služeb, celkem osm milionů korun. „O dotace žádat budeme, bez nich bychom nedokázali služby poskytovat. Peníze z ní použijeme výhradně na mzdy pracovníků, kteří poskytují sociální služby v terénu – osobních asistentů, jejichž mzdy jsou stále velmi nízké a práce je tak nedostatečně ohodnocena,“ uvedla Kateřina Némethová, vedoucí českolipské pobočky Centra zdravotně postižených Libereckého kraje
Na jednání zastupitelé diskutovali o dotacích do zdravotnických služeb, kde budou k dispozici tři miliony korun. Podle starostky byl loni zájem pouze ze strany českolipské nemocnice, která patří kraji a tehdy žádat nemohla. Proto nyní pravidla rozšířili. „Je důležité poskytnout občanům péči. Je vedlejší, kdo žádá,“ řekla Volfová. Jak zdůraznila, cílem je lepší dostupnost zdravotní péče ve městě a podpora zřízení nových lékařských praxí.
„Dlouhodobě zde chybí zubaři, postrádáme i praktické lékaře nebo specialisty na revmatologii a oční lékařství,“ řekla Volfová. Právě tito lékaři si mohou požádat o peníze na náklady spojené se zavedením nové praxe nebo převzetím praxe po lékaři, který odchází do důchodu. Žadatelé mohou získat až 500 tisíc korun.
Pokud se některý žadatel „nevejde“ do schválených dotačních titulů, pak má ještě velkou šanci získat podporu města z fondů, kde zhruba po dvou milionech disponují rada a zastupitelstvo, nebo z fondu na podporu investic a drobného podnikání, kde jsou připravené čtyři miliony korun. „Dotační programy byly schváleny v podstatě ve stejném znění jako v minulých letech. Pro mě je pouze velkým zklamáním, že stávající koalice prosadila u dotačního programu pro sport vyřazení kategorie handicapovaných sportovců a žadatele odkazuje na individuální žádosti podané zastupitelstvu nebo radě města. To považuji za velký krok zpět,“ komentoval opoziční lídr Juraj Raninec.
Autor: Petr Pokorný

zpět na seznam

ARCHIV médii naleznete zde.

Zpracovávám...