Mladá fronta DNES (4. 4. 2019): V Lípě zjednosměrní ulici, sanitky pojedou v protisměru

10. 4. 2019

Vjíždět do protisměru budou muset sanitky zdravotnické záchranné služby přijíždějící k zadnímu výjezdu z českolipské nemocnice. Jinak se ze své základny nedostanou.
Ulici Pod Špičákem totiž letos kvůli rekonstrukci plánují zjednosměrnit. „Je nutné uvést silnici do stavu, ve kterém bude odpovídat současné platné legislativě. Silnice vede v příliš úzkém uličním prostoru, jehož šířka nedosahuje ani osmi metrů,“ zdůvodnil změnu českolipský místostarosta Martin Brož (ANO).
Záchranka sídlí v zadním výjezdu z nemocnice teprve rok. Rekonstrukce stanoviště přišla na devět milionů, denně odtud vypraví průměrně 21 výjezdů. Jednosměrná ulice by záchranářům prakticky znemožnila rychlý výjezd na silnici ve směru na Zákupy. Tento problém musela řešit i starostka se zástupci českolipské nemocnice a policie.
„Pokud záchranářské vozy vyjíždějí k případu a mají tudíž zapnuté „modré majáky“, umožní jim tato skutečnost i průjezd jednosměrkou v protisměru. Pro tento případ ještě vyznačíme v ulici výhybnu, kde se sanitka bezpečně vyhne projíždějícímu autu,“ přiblížila starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO).

Oprava ulic u nemocnice

Změnou projdou i další místa v okolí českolipské nemocnice. Radnice zde nákladem bezmála 24 milionů korun zrekonstruuje ulici Pod Špičákem od křižovatky s Libereckou ulicí až po poslední rodinný dům, krátký úsek Liberecké ulice směrem na Starou Lípu, část ulice U Nemocnice až po křižovatku s Dlouhou ulicí a také účelovou komunikaci k zadnímu vjezdu do areálu českolipské nemocnice.
Součástí rekonstrukce bude nejen celková oprava vozovky a chodníku, ale i parkovací pruh pro auta a nové veřejné osvětlení.
V rámci rekonstrukce vybudují i veřejné části přípojek splaškové kanalizace k rodinným domům. Stavební práce by se měly rozjet v průběhu letošního dubna, hotové by měly být v říjnu.
„Rekonstrukce je nutná především z důvodu havarijního stavu vozovek a chodníků. Ten se projevoval množstvím propadů způsobených sedáním zásypů výkopů po výstavbě inženýrských sítí, ale také nedostatečnými konstrukčními vrstvami vozovky,“ dodal místostarosta Brož.

Region vydání: Mladá fronta DNES - liberecký kraj