parlamentnilisty.cz (5. 4. 2019): Spolupráci České Lípy a Žitavy zpečetil podpis společného memoranda

10. 4. 2019

parlamentnilisty.cz (5. 4. 2019): Spolupráci České Lípy a Žitavy zpečetil podpis společného memoranda

Novým spolupracujícím městem České Lípy se ve čtvrtek 4. dubna stala německá Žitava. Českolipská starostka Jitka Volfová podepsala s primátorem Žitavy Thomasem Zenkerem memorandum o spolupráci. Ta by měla mezi městy probíhat především v oblasti cestovního ruchu, vzdělávání, kultury a sportu.

„Podepsané memorandum vyjadřuje vůli a zájem obou našich měst k bližší spolupráci. Měla by tak vzniknout především kontaktní platforma pro výměnu informací, ze které by měly vzejít konkrétní projekty, na kterých se budeme společně podílet. Výhodou určitě je blízkost obou měst, takže je zde velký prostor ke společnému setkávání nejen vedení města, ale i našich občanů,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová a doplnila, že největší důraz budou obě města klást na rozvoj cestovního ruchu.
Spolupráce mezi oběma městy však fungovala již v minulosti. Osvědčila se spolupráce mezi Žitavou a českolipskou základní uměleckou školou, která do německého města často jezdí účinkovat. Výborný ohlas měly také loňské Sportovní hry seniorů bez hranic, v rámci kterých sportovali jak čeští, tak i němečtí senioři. V loňském roce vypravilo město zdarma autobus na žitavské vánoční trhy. Mezinárodní hudební festival Lípa Musica, který Česká Lípa dlouhodobě finančně podporuje, pak v Žitavě pravidelně pořádá jeden ze svých koncertů.
Vedle spolupracující Žitavy má Česká Lípa ještě pět partnerských měst: německou Mittweidu, polský Boleslawiec, slovenský Bardějov, norské Molde a ukrajinský Užhorod. Jako první navázalo město oficiální spolupráci s městem Molde, a to v roce 1994.

zpět na seznam

ARCHIV médii naleznete zde.

Zpracovávám...