Zpravodajství ČTK (24. 4. 2019): V České Lípě pokračují letos v obnově největšího sídliště Špičák

30. 4. 2019

V České Lípě pokračují letos v obnově sídliště Špičák. Úprav za bezmála 22 milionů korun se dočká Vladimirská ulice. Na základě připomínek obyvatel tam přibude stromů a keřů, ale také míst k oddechu. V plánu jsou i nové chodníky, parkovací místa a přechody pro chodce, řekla dnes ČTK starostka Jitka Volfová (ANO). Revitalizace Vladimirské ulice patří letos k největším akcím ve městě.
Na úpravách největšího českolipského sídliště se pracuje několik let. Město postupně opravuje komunikace, přibylo míst k parkování. "Přizvali jsme obyvatele k debatě, aby si sami řekli, co by si tam přáli. Nemohly to být žádné významné zásahy do projektu, ale lidé si přáli umístění laviček, výsadbu nějakých stromů a doplňkové chodníky v zelené ploše, která tam je," doplnila Volfová.
Pracuje se také v ulici Pod Špičákem, která mimo jiné slouží jako jedna z přístupových tras do českolipské nemocnice. Akce za 24 milionů korun je rozdělena do tří etap. Ulice dostane parkovací pruh pro automobily i nové veřejné osvětlení. "Je nutná hlavně z důvodu havarijního stavu vozovek a chodníků," řekl místostarosta Martin Brož (ANO). Stavebníci opraví také ulici U Nemocnice až po křižovatku s Dlouhou ulicí a také účelovou komunikaci k zadnímu vjezdu do areálu českolipské nemocnice.
Česká Lípa je s 37.000 obyvateli třetím největším městem v Libereckém kraji. Město letos počítá s příjmy 726,543 milionu korun, výdaje budou ještě o 197,461 milionu korun vyšší. Důvodem jsou hlavně investice. Schodek je ale krytý přebytkem z minulých let, kdy se investovalo velmi málo. Největší novou akcí bude rekonstrukce a zateplení budovy městské knihovny Špičák, na kterou je v rozpočtu připraveno 38 milionů korun.