Zpravodajství ČTK (26. 4. 2019): Ve vyhořelém Kounicově domě v České Lípě budou děti nebo knihovna

30. 4. 2019

Do vyhořelého Kounicova domu chce Česká Lípa přestěhovat Dům dětí a mládeže Libertin, kterému už prostory na Škroupově náměstí nestačí. Radnice si nechává zpracovat studii, která má ověřit, zda jsou prostory pro Libertin vhodné, hlavně s ohledem na prostor nutný pro mnoho různých činností. Dokud nebude město znát odpověď na tuto otázku, nemůže začít chátrající budovu rekonstruovat, řekla dnes ČTK českolipská starostka Jitka Volfová (ANO).
"Pokud se ukáže, že prostory Kounicova domu nejsou pro Libertin dostačující, vyhradili jsme si právo požádat architekta o prověření, zda by se do Kounicova domu vešla městská knihovna. Chceme budovu co nejrychleji opravit a dát jí smysluplné využití, proto jsme případné další zadání zakázky vyřešili tímto způsobem," doplnila starostka. Radnice by chtěla rekonstrukci zahájit už v příštím roce, v rozpočtovém výhledu pro následující dva roky na to počítá s 80 miliony korun.
Někdejší měšťanský dům známý také jako Kounicův byl dokončen v roce 1771 tehdejšími majiteli panství, hrabaty Kounicovými. Postavili ho na místě, kde stával vrchnostenský pivovar zničený při městských požárech v letech 1611 a 1698. Dům sloužil pro úředníky panství. V dalších letech v něm byla solnice, vojenská nemocnice, celnice, české gymnázium a ve druhé polovině 20. století Svazarm. V květnu 2015 dům vyhořel, příčinou byly svařovací práce na střeše. Památka při požáru o střechu přišla a od té doby chátrala. Až loni dům koupilo město a letos začaly první sanační práce.
Do domu bez střechy několik let pršelo a byl už v havarijním stavu. Hrozilo nejen jeho zničení, ale i poškození sousedních budov nebo zranění chodců. Nyní už stavbaři pracují na zabezpečení budovy a jejím provizorním zastřešení, město to přijde bezmála na osm milionů korun. "Trochu mě vyděsilo, když mi na kontrolním dni řekli, že ty pískovce jsou tak nacucané vodou, že budou vysychat stejně dlouho, jako do nich pršelo," řekla Volfová. Bude proto podle ní třeba najít způsob, jak budovu vysušit, aby mohla rekonstrukce začít, jakmile bude jasné, komu bude sloužit.