Českolipský deník (6. 5. 2019): Kola ochrání před zloději DNA

6. 5. 2019

Českolipský deník (6. 5. 2019): Kola ochrání před zloději DNA

Město Česká Lípa nabídne od léta bezplatně preventivní ochranu kol, koloběžek i invalidních vozíků. Česká Lípa – Přestože si lidé pořizují stále dražší kola, jejich kvalitní zabezpečení stále podceňují. Podle policistů přitom krádeží bicyklů neubývá. Dostatečně nezajištěná jízdní kola jsou vítanou kořistí zlodějů, kteří je pak dokážou snadno, byť pod cenou, prodat. Českolipským cyklistům proto brzy s ochranou pomůže tamní radnice technologií, díky které stroje dostanou vlastní syntetickou „DNA“. Unikátní jako „otisk prstu“. V případě krádeže označeného kola je snadnější ho identifikovat.
„Službu poskytneme občanům města zdarma,“ informovala mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Jak sdělila, město dostalo k dispozici sadu forenzního značení pro identifikaci až 200 jízdních kol a 50 invalidních vozíků. Počítá také s tím, že neviditelnou ochranou opatří rovněž městské koloběžky, které od 2. května začalo zájemcům půjčovat Regionální turistické informační centrum na hlavním náměstí v České Lípě.
Podle starostky města Jitky Volfové se novinka stane účinným preventivním opatřením, díky kterému se podaří snižovat počet kradených kol. „Alespoň praxe ve městech, kde tento systém forenzního značení funguje, tento trend ukazuje. Věříme, že stejný efekt bude tento systém mít i v České Lípě,“ uvedla Volfová. Průkazné označování kol a koloběžek pokládá za velký posun a dobrou službu veřejnosti i sportovec a českolipský radní Štěpán Slaný.
„Většina z odcizených věcí jde přes různé zastavárny a i majitelé těchto prodejů si dají větší pozor, od koho co vykupují. Já sám jsem už přišel o koloběžku i kolo a tuto příležitost určitě využiji,“ reagoval Slaný.

Podle jeho názoru by bylo ideální, kdyby strážníci v terénu cyklisty zastavovali a majitele poučili o této nové možnosti. „Já osobně, co se týká další prevence, jsem ten nejhorší učitel, od naší společnosti očekávám to stejné, co ona očekává ode mne. Cizí věci nejsou moje a ani si je bez dovolení nesmím půjčovat,“ poznamenal Slaný.
Město předpokládá, že zájemce o ochranu, certifikaci jízdních kol obslouží na dětském dopravním hřišti v českolipské Arbesově ulici, za přítomnosti zaměstnance městského úřadu a příslušníka městské policie.
Jak doplnila Kristýna Kňákal Brožová, před spuštěním systému ještě pracovníky radnice vyškolí městští policisté z Karviné a Českého Těšína, kteří mají s touto metodou značení věcí bohaté zkušenosti. „Samotné označování je naplánované od července do září letošního roku,“ upřesnila Kňákal Brožová.
V červnu město na svůj web umístí rezervační formulář, kde se budou moci majitelé kol či vozíků objednat na konkrétní termín. Aby svému stroji dopřáli originální DNA, musí si přinést občanský průkaz a ideálně kupní smlouvu ke kolu. Pokud ji mít nebudou, stačí čestné prohlášení, že jsou majiteli kola, koloběžky či invalidního vozíku.

NEVIDITELNÉ TEČKY

Forenzní metoda umožňuje zmíněné dopravní prostředky opatřovat unikátní látkou, v níž jsou mikrotečky s kódem, které nejsou viditelné pouhým okem. Ačkoli jsou mikrotečky s kódem neviditelné, kolo je označené zřetelnou samolepkou, která potencionální zloděje informuje, že je kolo opatřeno syntetickou DNA a zaregistrováno v nadnárodní databázi výrobce tohoto značení. Policii umožní okamžitou identifikaci a zároveň je prakticky nemožné, aby zloděj DNA odstranil. Navíc „ocejchováním“ kola nedochází k jeho estetickému či faktickému poškození.
„V naší prodejně nabízíme tuto metodu zabezpečení kol proti krádeži už několik let,“ zmínila Jana Masaříková, která vede ve Staré Lípě obchod s jízdními koly. „Systém je vhodný pro všechny typy rámů. Chrání rámy kol, vidlice a ostatní součásti vašeho jízdního kola,“ doporučila.

„Většina z odcizených věcí jde přes zastavárny a i majitelé těchto prodejů si dají větší pozor, od koho co vykupují.“

Region vydání: Severní Čechy