Mladá fronta DNES (11. 9. 2019): Koupaliště chtějí v Dubici. U lomu, kde se nesmí do vody

19. 9. 2019

Mladá fronta DNES (11. 9. 2019): Koupaliště chtějí v Dubici. U lomu, kde se nesmí do vody

Koupaliště chtějí v Dubici. U lomu, kde se nesmí do vody

Českolipští radní rozhodli, že nový bazén postaví v areálu zatopeného pískovcového lomu. Nápad ale kritizuje opozice. Ta chtěla koupaliště vybudovat ve Sportareálu.

ČESKÁ LÍPA Už pouze jediné místo zůstalo ze všech zvažovaných pro stavbu venkovního koupaliště v České Lípě. Radnice se rozhodla pro Dubici, areál zatopeného pískového lomu, kde se kdysi koupaly generace lidí. Pověřila architekty, aby odhadli velikost bazénu, který by tu vyrostl. Pokud se ukáže, že prostor pro koupaliště stačí, na podzim budou o nápadu rozhodovat zastupitelé a pak se může začít projektovat. „Dubice je z našeho pohledu nejvhodnější lokalita. Jsou to naše pozemky, už dříve se tu masivně investovalo. Stojí tu 3D bludiště, je tu vodní vlek s půjčovnou paddleboardů, vodní atrakce pro děti, minigolf i občerstvení. To vše jsou věci, které by koupaliště vhodně doplnily,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO).
Podle mluvčí města Kristýny Brožové by tak díky tomu bylo koupaliště otevřené více měsíců v roce, než standardní dva až tři. „Na vodních lyžích nebo minigolfu se dá být i když je chladněji. Areál by tak fungoval nejméně půl roku,“ vypočetla mluvčí.
Za stavbu nového koupaliště by si přála starostka utratit maximálně sto milionů korun. „Pak bychom si nemuseli brát žádný úvěr a zaplatili to z našetřených peněz, což by nezatížilo rozpočet města,“ vypočetla. Původně radnice uvažovala, že by se bazén zapustil do vodní plochy nádrže Dubice. Tuto variantu však odmítlo Povodní Ohře. Zbyla tak varianta bazén vnořit do země v místě, kde dnes jsou stožáry vodních vleků, občerstvení a část parkoviště. Ty by se přesunuly na jinou část. „Pro Povodí Ohře byla myšlenka zapuštěného bazénu nepřijatelná, i když nám se líbila. Takový bazén by byl překážkou vodě, nacházíme se totiž částečně v záplavové oblasti. Musel by tedy být plovoucí, což by zase nedávalo příliš smysl a je to i drahé,“ vysvětlil místostarosta Martin Brož (ANO).
Podle Brože je navíc stále živá šance na to, že voda v zatopeném lomu se v budoucnu vyčistí natolik, že se půjde koupat i zde. „Zkušenosti se sinicemi jsou každoročně větší a větší, šance, že s nimi zatočíme, je také rok od roku větší. Věřím, že jednoho dne by mohl fungoval jak bazén s čistou vodou, tak přírodní koupání hned vedle,“ dodal.
Všechny další varianty míst, kde jinde by mohlo koupaliště vyrůst, prozatím dává radnice do šuplíku. A to včetně donedávna favorizovaného hřiště u střední školy v Havlíčkově ulici. To kdysi patřilo k největším sportovním areálům v rakousko - uherské monarchii. Dnes patří Libereckému kraji, který jej nepotřebuje.
„Bohužel na Špičáku je už dnes celkem problém s hustotou dopravy. Na koupaliště by přišlo denně několik tisíc lidí, to by problém ještě zhoršilo. Naopak Dubice má výhodu, že je napojená na obchvat města, takže lidé by sem přijeli autem, dopravou by nezatěžovali další části České Lípy,“ zdůraznil Brož. Navíc je v blízkosti areálu zastávka MHD.
Stavbu venkovního koupaliště v Dubici plánovalo už předminulé vedení města starostky Hany Moudré. Právě z té doby je i projekt koupaliště architektů z pražského BFB - Studia Antonína Buchty a Miloše Mlejnka. Tento projekt už je sice neaktuální, radnice přesto oba architekty oslovila, aby plán nového koupaliště prověřili. Buchta už dříve navrhl například zimní stadion a krytý plavecký bazén v České Lípě, spolu s Mlejnkem jsou podepsáni i pod areálem Maškova zahrada v Turnově, ověnčeným cenou Stavba roku.
„Prověřujeme možnost, že bychom ze starého projektu některé věci použili i v novém, i když předpokládané území je oproti předcházející studii omezeno nově posuzovanými poměry a novými investicemi města. Dubice je v každém případě krásné přírodní území a my jsme se vždy přikláněli k umístění koupaliště v této lokalitě,“ řekl MF DNES architekt Antonín Buchta.
Naopak zcela v koši skončil již připravený projekt koupaliště v Barvířské ulici vedle Kauflandu. Ten prosazovalo minulé vedení města. Nepodařilo se ale vysoutěžit dodavatele, přihlásil se jediný uchazeč a za stavbu chtěl 112 milionů korun, původně měl přitom bazén stát jen padesát milionů.

Proti bazénu protestovaly tisíce lidí

Lokalita u Kauflandu navíc ležela v žaludku tehdejší opozici, která vyvolala referendum. Lidé v něm stavbu koupaliště u Sportareálu odmítli. Kvůli nesplnění zákonem dané účasti bylo sice referendum neplatné, celkem 3700 lidí, kteří řekli bazénu u Kauflandu ne, bylo ale silným hlasem. Není tedy divu, že současná radniční koalice nenašla pro svůj plán zbudovat bazén v Dubici od svých předchůdců pochopení. Ti nadále trvají na koupališti u Kauflandu v sousedství Sportareálu.
„Kouzlem venkovního bazénu u Sportareálu, na který je vydáno platné stavební povolení, byla kogenerační jednotka, která by dodáváním tepla prodloužila koupací sezonu minimálně o dva měsíce. Tento bazén už mohla veřejnost využívat, pokud by tehdejší opozice - současná koalice - nedělala všechno pro zmaření tohoto záměru,“ prohlásil někdejší místostarosta města Juraj Raninec (ODS). „Nápad vybudovat venkovní bazén v Dubici se vrací jako bumerang, ale jeho zrealizování je s ohledem na požadavky Povodí Ohře nejisté. V každém případě se českolipská veřejnost za současného vedení města ve venkovním bazénu nevykoupe, což mě opravdu mrzí,“ dodal.
Za přípravu koupaliště v centru města už Česká Lípa utratila statisíce. Teď jsou to vyhozené peníze. Exstarostka Romana Žatecká (ČSSD) z toho viní současnou koalici. „Když budeme měnit lokality každé čtyři roky podle toho, co se líbí těm, kdo zrovna sedí na radnici, venkovní koupání se v České Lípě změní na hloupou frašku. Za studie, záměry a projekt koupaliště u Sportareálu už daňoví poplatníci zaplatili řádově ve statisících korun. Pokud bude zastupitelům předložený jiný projekt, budu trvat na tom, aby vedení města výslovně přijalo odpovědnost za statisíce korun, které právě vyhazuje oknem,“ zlobí se exstarostka.
Bývalý radní města Roman Kozák (PRO Českou Lípu) myšlence bazénu v Dubici také nevěří. „Myslím, že současné zázemí v Dubici je pro nové venkovní koupání nevyužitelné a myslím tím občerstvení, sociální zařízení vyjma parkoviště. Pořád si nedovedu představit vedle sebe bazén s průsvitnou vodou a přírodní vodní nádrž se zákazem koupání v jednom areálu,“ komentoval.
 

Region vydání: Mladá fronta DNES - liberecký kraj

 
zpět na seznam

ARCHIV médii naleznete zde.

Zpracovávám...