5plus2 (20. 9. 2019): Heliport na letišti bude. Kraj konečně získal klíčový pozemek

20. 9. 2019

LIBEREC / Heliport v Krajské nemocnici Liberec umožňuje díky svému osvětlení transport zraněných lidí i v noci. Osádka záchranářského vrtulníku se ale za tmy nemá kam vrátit - na heliportu totiž nesmí po předání pacienta zůstat a na libereckém letišti žádný heliport není.
To by se mělo brzy změnit. Liberecký kraj uvažuje o stavbě heliportu v Ostašově. Zde však pozemky patří městu Liberec. To se parcelování strategických pozemků doposud bránilo. Jen o jeden hlas teď prošla v libereckém zastupitelstvu směna předmětných pozemků s Libereckým krajem. Neobešlo se to bez hádek.

Náhradou jsou zahrádky

Náhradou kraj radnici nabídl pozemky pod zahrádkářskou kolonií v liberecké čtvrti Františkov.
Podle opozice je ale problém v tom, že zatímco pozemek města na letišti je veliký skoro 4 tisíce metrů čtverečních a jeho cena je 1,8 milionu korun, tak pozemek pod zahrádkami má výměru necelých tisíc metrů čtverečních a jeho hodnota je o milion nižší.
„Ta směna by měla být aspoň trochu vyvážená. Pozemky na letišti jsou strategické. Takže i pozemek, který město v rámci směny dostane, by měl být aspoň trochu pro město výhodný. Ale co s pozemky pod zahrádkami? Co je na nich pro město prospěšného? Měli bychom usilovat alespoň o pozemek, který můžeme nějak využít pro rozvoj města,“ poukazuje zastupitel Josef Šedlbauer (ZpL).
Jiným zastupitelům zase vadil cenový rozdíl mezi směněnými pozemky. „Něco jiného by bylo, kdyby kraj na tom byl finančně špatně a Liberec dobře. Ale ono to je přesně naopak. Nechováme se jako řádní hospodáři,“ řekl Jan Korytář (ZpL). Ten navrhl, aby kraj milionový rozdíl v ceně Liberci doplatil. Pro návrh ale zvedlo ruku jen osm zastupitelů. „Nesmírně si vážíme korektních jednání s protistranou, kde došlo ke shodě, která především dbá na obecný prospěch a zlepšení kvality života občanů v Liberci i jeho okolí,“ dodává Jitka Volfová (ANO), statutární náměstkyně hejtmana.

Zvítězil veřejný zájem

Podle vedení města je v tomto případě důležitý veřejný zájem.
„Postupovali bychom stejně, i kdyby nešlo o Liberecký kraj. Heliport je důležitý pro záchranu lidských životů. Nepřistupujeme k tomu jako ke komerční záležitosti, je to bohulibá činnost. Ten rozdíl milionu korun je ku prospěchu věci,“ obhajoval směnu pozemků náměstek libereckého primátora Jiří Němeček. „Bez investice do heliportu na libereckém letišti nebude možné naplno využít služeb libereckého traumacentra,“ varoval už před časem hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).
Opozici ale argumenty nepřesvědčily. „Nám nejde o to vydělat na bohulibé činnosti. Na tomhle vydělá kraj. Ten rozdíl jednoho milionu korun tu je, to nejde zastřít. A ten milion kraj ušetří a Liberec z toho nic nemá,“ dodal Korytář. Směna pozemků nakonec prošla jen těsně. Nepodpořila ji ani část koalice.
Výstavba heliportu by měla vyjít na 6,8 milionu korun. Liberecký kraj hradí ze svého rozpočtu pět milionu korun. Stavba mobilního heliportu bude zahájena letos na podzim a dokončená bude v dubnu 2020.
Letecká záchranná služba musí mít vybudovaný heliport podle nařízení, které začne platit v příštím roce. Nově vzniklá přistávací plocha bude mít již vyhovující osvětlení a další technické parametry, které umožní vrtulníkům přistát i za zhoršené viditelnosti či v noci.
Liberecký kraj zároveň dokončuje projekt na rekonstrukci a rozšíření základny záchranné služby na letišti, kde by měla vzniknout dvě garážová stání pro sanity. Úpravy se dočká i zázemí osádky.

Region vydání: 5plus2 - Liberecko